PETR KOVAŘÍK | Vlídností k sobě, i druhým, dojdeme k porozumění svého nitra | Jaké chceš Česko
Skrze porozumění vlastního těla můžu prozřít. Stejně jako semínko ví, kdy má vyrůst, tak naše tělo to také umí, pokud mu to dovolíme.
Petr Kovařík je moderátor platformy Jaké chceš Česko. Proto ho často vídáte v komunikaci s hosty. Dřív měl ještě začínající podcast ke knize, kterou napsal, ale v tomto případě věděl, co je důležitější.
Kromě toho, že je moderátorem zde, tak je hlavně výrobce čokolády Pražská čokoláda Steiner & Kovarik a ví, že je to jeho poslání. Ví, že práce s čokoládou a radost, kterou tím tvoří je jediná cesta, která je pro něj ta pravá. Protože ví, že je mnoho mýtů, které v čokoládě je a nechce, aby lidé slepě kupovali nekvalitní produkty. A ne pouze v čokoládě, ale napříč celým potravinářstvím. Zamyslet se, poučit se a pak se ponaučit, to je směr, kterým se rád sám za sebe vydává.
Proto i vytvořil toto video, kde v jeho knize popisuje postupy výroby čokolády, mýty v čokoládě a to, že i nás osobní rozvoj podléhá často stejným procesům jako je proces výroby čehokoliv jiného. My se vlastně neustálým vycizelováváním měníme buď v lepší nebo horší verzi nás samých. A to, jestli to děláme ve směru lepší či horší je nakonec jedno. To, co není jedno je to, zda to jsme schopni vidět. Zda to jsme schopni vědomě pozorovat a pak se rozhodnout.
Proto vytvořit toto video spolu s Míšou Loveckou a Michalem Orsavou.
Protože kvalita života se rovná kvalitě otázek, které si klademe.
#silahotentota #jakechcescesko ? #jakychcessvet? #mluvimeotom #vlidnost
P.S. A zde pár mýtů.
Pokud kupujete boby přímo od farmáře, zaplatíte mu 6, 8, 10, ale třeba i 18 dolarů za jedno kilo. To vám přinese to, že jemu dáváte možnost, aby pěstoval udržitelně, bio, používal jen probiotika či mikroorganismy, ale nehnojil kakao či jiné plodiny pro intenzivní produkci hnojivy.
Pak my tyto boby vezmeme a dáme je po upražení a odšlupkování do melanžéru, kde se po cca dobu tří dnů odkyselují a odhořčují. Pak se tomu říká 100 procentní kakaová hmota, která má výhodu, že její struktura a jemnost je pod 18mikrony a jelikož je bob zachován celý, tak je v něm i kakaové máslo, které blahodárně působí na organismus.
Kakaové máslo je celkově úžasné, ale normálně je z potravinářství vyextrahováno z důvodu prodeje do farmacie a kosmetiky. A tak se stává, že konečný konzument čokolády mléčné či hořké vůbec kakaové máslo neokusí, jakto?
90 procent světové produkce pochází z Afriky, kde se vykořisťují tamní obyvatelé, zaměstnávají se děti a uvrhávají se v podstatě do novodobého otroctví. Kilo bobů se vykupuje třeba za dolar, cenu určují nadnárodní korporace. Z tohoto důvodu se děje to, že jsou tamní farmáři nuceni pěstovat intenzivně, hnojí a k tomu kácí v úrodných národních parcích a sázejí tam kakao, aby produkci navýšili. Proto ubývání národních parků a nulová udržitelnost.
Za toto můžeme poděkovat z Evropy hlavně Švýcarům a Belgičanům, kteří toto plně podporují a pak si hrají na čokoládové velmoci.
Ale abychom se dostali k těm mýtům.
Protože ty boby jsou v podstatě nepoužitelné, tak se nejdříve poté co přijdou k výrobci odseparuje kakaové máslo a to se prodá za velké peníze do kosmetiky a farmacie. Vytvoří se mýtus, že bílá čokoláda není čokoláda, protože v ní je nejvíce kakaového másla a pokud by lidi začali kupovat v supermarketech bílou čokoládu, tak by to pro ty výrobce nebylo nákladově udržitelné.
A pak Vás zbydou zbytek, šlupky a prášek a to je základem mléčné či hořké čokolády.
U mléčné je jedno jaký je základ, protože stejně jako v případě cappucina se to přesladí velkým množstvím cukru a mléka, ve vašem oblíbeném kávovém řetězci rád přidají ještě sirup a šlehačku, takže nevíte, co bylo základem.
Problém ale nastává v případě extrahořkých čokolád, kdy malé množství cukru nepřesladí “hnusnou” chuť levných bobů. A tak nastává alkalizace a vytvořený mýtus čím černější, tím lepší. V tomto chemickém procesu dochází k neutralizaci chutí, ale i vlastností, čokoláda se odhořčí, odkyselí, zneutralizuje, zvýší se její PH a tím zčerná. Ale čokoláda přijde skoro o všechny své přidané vlastnosti a to je antioxidant, antivirotikum a další, třeba i to, že otevírá vědomí. Proto jí dříve indiáni pili a byl to pro ně rituál, nápoj bohů.
A velkým problémem je to, že tam není to KAKAOVÉ MÁSLO, které je super nosičem a umocňuje i další ingredience, které do čokolády přidáte. Třeba mediciální houby. S čokoládou, kde není máslo, je tvrdá, dře v krku, “neroznesete” ty přidané hodnoty do těla bez tuku = másla. Ale s kakaovým máslem to NEDŘE. Ono to není ideální, když to DŘE.
Tato černá čokoláda je pak smíchána třeba se solí či čili, aby neutrální chuť byla přehlušena a je nabídnuta konečnému zákazníkovi.