PETR ROKŮSEK | To, jak planeta dýchá, nám ukazuje, jak pracovat s energetickou soustavou | Jaké chceš Česko

Pozoruji ten svět se všemi klady i mínusy a snažím se to nehodnotit. A musím říct, že když to spojím s technologií budoucnosti, tak může být až negativně mrazivá, ale také pozitivně osvobozující. To sci-fi, které jsme viděli ve filmech o budoucnosti už je součástí dneška.

Kdo je Petr Rokůsek? Za nás vizionář, člověk, který vnímá, co se kolem něj děje a reaguje na to.

A kromě toho hned hledá odpovědi na jeho otázky, které se většinou věnují propojení na mnoha úrovních. Hledá a nachází benefity pro většinu. Kdo z nás to dnes umí?

Petr o sobě:

Příroda je nejdokonalejší technologie. Proto mě baví tvořit firmy, které stojí na kombinaci moderních technologií a respektu k přírodě. V roce 2008 jsme založili Nano Energies, firmu, která udržitelně obchoduje s elektřinou a přináší lidem možnost efektivně a odpovědně nakládat s elektřinou. Aktuálně se s týmem expertů zaměřujeme na výzkum a testování možností sdílení elektřiny a agregování energetické flexibility. Část týdne trávím ve švýcarských laboratořích, kde testujeme, jak inovovat moderní energetiku pomocí blockchainu a třeba i chytrých textilií.

A pár dalších zajímavostí v tomto videu, ale je jich mnohem více:

Když se podívám na dnešek, tak vidím dvě polohy.

1. Business směr, který adoruje tu centralizaci. Největší úspěch je postavit firmu, která rychle zaujme určitou skupinu a splní přání zákazníků. Po čem oni komerčně touží. A roste její valuace.

V tu chvílí Tě to tlačí mezi jednorožce. Když nejseš dostatečně ambiciózní jednorožec, tak tam čeká dalších 30 podobných stejně kvalitních projektů. A jen ten jednorožec vyhraje tím, že dostane ten kapitál, kterým se odliší a udělá to tak rychle, že ty ostatní prostě přeskočí.

To je divný závod, který nevím, zda bude úspěšný. Raději pomalejší růst a že se to nějak vyšine z podhoubí.

2. Existuje paradoxně druhá cesta. Je to velmi silná a decetralizovaná cesta. Je řada lidí, a pozná to každý, kdo spolupracoval s někým.

Ta poslední fáze, na které nyní pracujeme je něco jako kWhodinová banka. Když mám svůj domeček, chci tam ale mít místo peněz své kWhodiny. Pro mě je to silnější měna než česká koruna.

Časové razítko … vím, co ty technologie dnes umí. Za chvíli si ten podcast můžeme natáčet s někým jiným a jen to tehcnologicky upravit. Jen časové razítko řekne, co je falešné a co není.

Ty vlastně můžeš myšlenku ve 3D programu zhmotnit v model, to je samé jako v podnikání, kdy se snažíš vše zhmotnit do reality.

Tohle mě fascinuje, že se skoro v 50ti se můžu napojit na nový program, ve kterém ty intuitivně začneš pracovat tak, že se začínáš dotýkat takové blanky, a můžeš i to, co vytvoříš vlastně zhmotnit. Což je dosažitelné. A když to dosáhnu já, tak se najednou můžeš díky decentralizované technologii dostat. A ta technologie osvobodí strašně moc tvůrců a ti se můžou navzájem o-boha-covat.

Když někdo adoruje Jobse nebo Muska, tak si říkám, pozor, abychom neztratili sami sebe. To bychom pak mohli ztratit ty hodnoty, které máme v sobě a máme je na svět přinést.

#jakechcescesko ? #jakychcessvet ? #mluvimeotom #petrrokusek #nanoenergies #technologie #les #příroda

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *