prof. JIŘÍ BERAN | Rozhodli jsme si tu, že základním principem bude pozitivita a ne úmrtí | Jaké chceš Česko

Když se podíváte, tak všichni v Evropě pracují s tím, že příčinou je virus a tím následkem je pozitivita člověka. Já v té epidemilogii vidím jako příčinu onemocnění a následek, že ten člověk zemřel. My v epidemilogii pracujeme s konceptem příčiny a následku.

“Když mám vydefinován na začátku ten základní princip, tak se mi od toho odvíjí, jak se k tomu budu stavět. Musím předejít tomu, aby ten člověk zemřel. To je potřeba, aby se ke všemu přistupovalo se selským rozumem, který jsem často používal, abych rozhodl komplikované situace.”

Zajímavá, ale určitě jen malá část všech úžasných bodů povídání s panem profesorem:
 
“Problém je v tom, že nikdo neřekne lidem, po testu, nebo těm, kteří jsou starší, že můžou přijít 3 komplikace, 1. potlačení bílých krvinek, 2. změna koaguace té krve a poslední řadě 3. zápal plic. Pokud se na to myslí a dávají léky, tak se dá zachránit velké množství lidí, kteří by pak proudili do nemocnice.”
 
“Na všechno existují studie. A když chceme, tak na jednu myšlenku najdeme jak 10 studií pro i 10 studií proti. To jen poukazuje na to, jak je svět rozpolcen.”
 
“Je těžké se v tom zorientovat. Ale nakonec je nejhorší ze všeho odevzdanost a strach.” “Kritické myšlení je myšlení podle principů, které nám někdo diktuje, myslím si, že je to obrovská škoda.”
 
“Není to možné proto, že lidé mají strach mluvit o smrti? A proto nechtějí definovat ten základní princip, o kterém tu mluvíme?”
 
“Ano, je to tím, že nechceme o smrti mluvit.”
 
“Odsuneme toho člověka někam do lůžkového zařízení, kde zemře a vůbec nechceme mluvit o tom, že smrt je součást života. Nejkrásnější pro člověka přece je, když prožije krásný život a může zemřít společně s rodinou. A ne v nějakém zařízení, kde bude odstrčen.”
 
Dotkli jsme se smrti záměrně, protože pan profesor žil dlouho v Malajsii a moderátor v Číně a proto tuto otázku dal.
 
“Vynakládáme velké prostředky na ústavy sociální péče narozdíl od východního myšlení, kdy starší generace pomáhá té mladší ve výchově dětí a pak se to naopak vrací těm starým.”
 
“Lidi si raději pořizují domácí mazlíčky jenom proto, protože je poslechnou. Protože s maminkou by museli diskutovat a právě ta mezigenerační výměna názorů je důležitá pro jejich formování.”
 
“Mladí lidé mají pocit, že stát by měl stát něco zařídit. Ti starší si myslí, že by se člověk spíš měl postarat sám o sobe. To nám dává nezávislost. Pak se lidé rozhodují svobodněji.”
 
“Obrovská škoda Evropy je ve vymazání mezigenerační komunikaci a dělá to nevědomě. Tím, že starším vybudujeme krásné domky a tím přijdeme o možné odpovědi.”
 
“Jakmile odcestuje mimo ČR, tak zjistíte, že myšlenky ve světě jsou úplně jiné a to, co se děje tady u nás vlastně nikoho ve světě nezajímá.”
 
 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *