PAVEL BATEL | Když Covid začal, historici znervózněli, rozpoznali vzorec. Jako v Terezíně | Jaké chceš Česko

Jako během války a s židy v koncentračních táborech. Jak to jde vše krok za krokem. Ten vzorec prozradí, že to někdo udává. Toho si všimnou historici. Jak je třeba ovládnout veřejné mínění a přesvědčit, že určitá skupinka lidí jsou nepřátelé. Je mi z toho úzko a budeme se modlit, aby to brzy skončilo.

Byl jsem ve vězení, několikrát, protože když někoho chráníte a jde do vězení, jdete jako jeho ochránce s ním, ale to nejvíce, čemu se posledních 16 let se věnuji je mým 

předkům a židovské tématice, hlavně Terezínu. A protože mám židovské předky, tak jezdím po světě a pro své knihy, aby byly co nejpřesnější, tak si povídám s přeživšími. 27.1. bude den Holocaustu a proto Vám posdílíme tento celý podcast, který stojí za to si poslechnout. 
 
Pavel Batel. Kdo to je? Spisovatel. Napsal 3 knihy židovské romány. Jeho pojetí a vysvětlení Terezína, jako jednoho z nejhorších lágrů, je drsné, ale tak to je vysvětleno hodně přeživšími. Jen my jsme to tady ututlali. To, že lidé zavírali oči předtím, co se tam děje. A to jediné, co pomohlo změnit toto místo v něco neobyčejného byla vlídnost dětí.
 
Co dál Pavel zažil? Byl a je to osobní strážce, staral se o mnoho hvězd a také právě toho ho zavedlo do Terezína, když hlídal židy, kteří tam chtěli jít a až tam si uvědomil, 16 let zpátky, že má židovské předky. Proto se začal vzdělávat a stal se z něj amatérský historik, který napsal knihy a je rádcem mnoha akademiků. Povídal si s mnoha přeživšími a hledá odpověď na to, jak je možné, že Fredy Hirsch je takovou legendou a proč ho lidé přirovnávají k ztělesněním anděla či Ježíše. Zažil x vězení, prostě zažil tolik věcí jako mnoho lidí nezažije za spoustu životů.
 
Pokud si o něm chcete před podcastem něco najít, tak na instagramu: pavel_batel_terezin_research najdete více 🙂
 

Toto je podcast, který bude 27.1., na den Holocaustu (osvobození Osvětimi) celý na našem kanálu. Jestli je tu příběh, který bychom si měli poslechnout nyní, tak je to tento. Budeme rádi, pokud ho podpoříte. Pavla, který dělá něco, co doopravdy silně cítí. S emocemi, protože to ani jinak nejde.

Mrazilo nás už několikrát v dřívějších rozhovorech, ale v tomto asi 10 x a i to bylo málo.

Pár bodů:

Buchenwald: Nakonec jeden vězeň skončil v tam a když mi řekli, že tam zůstanu, protože je úplně ničím oproti Malé pevnosti v Terezíně. Jak brutálně umučili pravidelně určité množství lidí.

To, co z Fredyho udělalo legendu (doopravdického – ne nějakého Marveláka) byla Březinka – Osvětim II. Tam člověk vešel a vešel do světa pohádky, fantazie a dobra. A vlídnosti. SS se tam naučili chodit. Byly tam krásné kresby, kopie Walta Disneyho, děti tam hráli divadlo, zpívali tam, náckové tam plakali, povídali o vlastních rodinách, zda je ještě uvidí, uvědomili si to, co dělají.

Častokrát vlídnost se bere jako slabost, to znamená, že když je na někoho hodný a milý, tak se ten druhý se po někom sveze …

Ve 14ti jsem zknoutoutoval nevlastního otce, když mě chtěl vyhodit z balkónu, tak mě poslali do vojenské školy.

Dělal jsem ochranku a dalších 100 profesí, třeba MHD v New Yorku. To byla nejlepší a zrelaxovaná práce.

Když mělo být bombardování v Srbsku, krvavá Mary, Margaret Trecherová, tak jim dali varování, aby se civilisté nezdržovali na mostech, železnicích, tak si děti, ženy namalovali bílý terč na sebe, stoupli si na ta místa a řekli, tak pojďte. Tomu se říká INAT.

#jakechcescesko ? #jakychcessvet ? #holocaust #nezapomeneme

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *